Автострахування
Обов'язковому особистому страхуванню від нещасних випадків на транспорті підлягають:
1) пасажири залізничного, морського, внутрішнього водного, автомобільного й електротранспорту, крім внутрішнього міського, під час поїздки або перебування на вокзалі, у порту, на станції, пристані;
2) працівники транспортних підприємств незалежно від форм власності й видів діяльності, які безпосередньо зайняті на транспортних перевезеннях (водії) тільки на час обслуговування поїздки, а саме:
- Водії автомобільного, електротранспорту: машиністи й помічники машиністів поїздів (електровозів, тепловозів, дизель-поїздів)
- Машиністи поїздів метрополітену, провідників пасажирських вагонів, начальників (бригадирів) поїздів;
- Поїзні електромонтери;
- Кондуктори;
- Працівники вагонів-ресторанів, водіїв дрезин і інших одиниць рухливого складу;
- Механіки (начальників) рефрижераторних секцій (поїздів)
- Працівники бригад медичної допомоги.
Страховий платіж по обов'язковім особистім страхуванню від нещасних випадків на транспорті втримується з пасажира перевізником на лініях залізничного, морського, внутрішнього водного, автомобільного й електротранспорту на міжобласних і міжміських маршрутах у межах однієї області у розмірі до 1,5% вартості проїзду на маршрутах приміського сполучення - до 3% вартості проїзду.
При страхуванні пасажирів усіх видів транспорту міжнародних сполучень страховий платіж включається у вартість квитка й утримується з пасажира перевізником у розмірі до 2% вартості проїзду в національній валюті України.
Страхувальниками водіїв є суб'єкти підприємницької діяльності, які є власниками транспортних засобів або експлуатують їх.
Страховий тариф по обов'язковім особистім страхуванню водіїв на залізничному, автомобільному й електротранспорті визначається в розмірі до 0,18% страхової суми за кожного застрахованого.
Розмір страхової суми для кожного застрахованого становить 6000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. (102 000,0 грн)
Страховими випадками є:
а) загибель або смерть застрахованого в результаті нещасного випадку на транспорті;
б) одержання застрахованим травми в результаті нещасного випадку на транспорті при встановленні йому інвалідності;
в) тимчасова втрата застрахованим працездатності внаслідок нещасного випадку на транспорті.
Розміри страхових виплат:
а) у випадку загибелі або смерті застрахованого в результаті нещасного випадку на транспорті родини загиблого або його спадкоємцеві в розмірі 100 відсотків страхової суми;
б) у випадку одержання застрахованим травми в результаті нещасного випадку на транспорті при встановленні йому інвалідності:
I групи - 90 відсотків страхової суми;
II групи - 75 відсотків страхової суми;
III групи - 50 відсотків страхової суми;
в) у випадку тимчасової втрати застрахованим працездатності за щодоби - 0,2 відсотка страхової суми, але не більш 50 відсотків страхової суми.
У випадку смерті або встановлення інвалідності застрахованому після тимчасової втрати працездатності й одержання їм страхового відшкодування постраждалому або його спадкоємцеві виплачується різниця між максимальною страховою сумою, передбаченої підпунктами "а" і "б" цього пункту, і вже отриманим відшкодуванням.
Для одержання страхової виплати необхідно надати наступні документи:
- Заява застрахованого;
- Акт про нещасний випадок;
- Листок непрацездатності ( для працюючого особи) або довідки установи охорони здоров'я, що підтверджують тимчасову непрацездатність громадян ( для непрацюючої особи), або довідки спеціалізованих установ про встановлення інвалідності; у випадку загибелі або смерті застрахованого в результаті нещасного випадку - копії свідчення про смерть,
- Страхового поліс або документа, який його заміняє ( для пасажира пільгової категорії - документа, що підтверджує право на пільги).